Nieprawidłowa pielęgnacja mebli tapicerowanych, dywanów oraz wykładzin może prowadzić do tego, że w głębszych warstwach materiałów zacznie się gromadzić kurz, a w nim roztocza. To niewidoczne gołym okiem pajęczaki, których obecność może mieć bardzo szkodliwy wpływ na nasz organizm. Osoby, które mają okazję zobaczyć swoje meble lub pościel pod materacem na zawsze pamiętają tą cenną lekcję i bardziej troszczą się o higienę w domu. Jakie choroby mogą powodować kurz i roztocza?

Alergia na kurz i roztocza

Zacznijmy od tego, że stałe przebywanie w pomieszczeniach, w których znajduje się dużo kurzu może prowadzić do wystąpienia alergii na kurz i roztocza. Objawia się ona katarem, zmianami skórnymi, zapaleniem spojówek, a także złym samopoczuciem i ciągłym uczuciem zmęczenia. Nawet jeśli aktualnie nie masz takiej alergii, może się ona wykształcić właśnie za sprawą ciągłego kontaktu z alergenem. Choroby wynikające z obecności kurzu i roztoczy w dużej mierze mają związek właśnie z alergią. Obserwując objawy typowe dla alergii na kurz i roztocza warto jak najszybciej udać się do specjalisty, który doradzi najlepsze kroki zaradcze, w tym gruntowne porządki w domu.

Astma

Astma, określana również dychawicą to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Objawia się nawracającymi epizodami duszności oraz świszczącego oddechu, a objawy nasilają się zwłaszcza wieczorem i rano. Chociaż wszystkie przyczyny występowania tej choroby nie są znane, w drodze badań naukowych dowiedziono, że wpływ na przebieg astmy mogą mieć czynniki środowiskowe. Stałe przebywanie w zakurzonym pomieszczeniu sprzyja występowaniu alergii, a ta może prowadzić do astmy. Poza kurzem i roztoczami, do rozwoju astmy przyczyniają się także pleśnie i sierść zwierząt domowych. Warto pamiętać, że kurz i roztocza nie tylko zwiększają ryzyko zapadnięcia na tę chorobę, ale również zaostrzają przebieg i nasilają objawy u osób, które już na nią cierpią. Dlatego astmatycy ze szczególną dbałością powinni dbać o regularne pranie tapicerki meblowej, dywanów i wykładzin.

Zapalenie spojówek

Ciągły kontakt z alergenami w postaci kurzu i roztoczy może prowadzić do zapalenia spojówek. Jest to stan zapalny błony śluzowej pokrywającej powierzchnię tylną powiek. Objawia się zaczerwienieniem oczu, łzawieniem, swędzeniem i pieczeniem, światłowstrętem, a także uczuciem ciała obcego w oku. Zapalenie spojówek mogą wywoływać także bakterie, wirusy oraz grzyby, a tak się składa, że ich wzmożona obecność w domu również może mieć związek z niedostateczną troską o czystość tapicerki, dywanów i wykładzin. Na szczęście chorobę tą można łatwo wyleczyć z pomocą odpowiednich kropli. Należy jednak wykluczyć przyczynę, czyli w tym przypadku nadmiar kurzu i roztoczy w domu.

Choroby skórne

Alergia na kurz i roztocza objawia się również zmianami skórnymi. Szczególnie uciążliwe jest atopowe zapalenie skóry nazywane również egzemą. Odznacza się zaczerwienieniem skóry, ekstremalną suchością, pękaniem, a także pojawianiem się krostek, z których wypływa płyn surowiczy. Towarzyszy temu niezwykle dokuczliwe swędzenie. Atopowe zapalenie skóry jest bardzo uciążliwe ze względu na swoje liczne nawroty. Nawet krótkotrwały kontakt skóry z kurzem może prowadzić do nasilenia objawów. Z tego względu, sprzątając dom zawsze warto stosować rękawiczki ochronne, tak, aby skóra dłoni nie miała bezpośredniego kontaktu z groźnymi alergenami.

Jakie objawy świadczą o obecności roztoczy?

Zastanawiasz się czy jesteś narażony na rozwój chorób i dolegliwości związanych z obecnością kurzu i roztoczy? Pierwszymi objawami są: katar, łzawienie oczu, uczucie ciągłego zmęczenia. W takich sytuacjach warto reagować jak najszybciej, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Dobrym rozwiązaniem może być profesjonalne pranie tapicerki meblowej, dywanów i wykładzin. Taką usługę świadczą profesjonalne firmy czyszczące. To prosty sposób, aby wyeliminować groźne alergeny i uzyskać wysoki poziom higieny wnętrza. Powinny o tym pamiętać także osoby, które zmagają się z astmą oraz innymi chorobami układu oddechowego, a także problemami skórnymi.

Jeśli, przebywając w domu, występuje u Ciebie którykolwiek z objawów lub chorób opisanych powyżej, powinieneś szczególnie zadbać o czystość powierzchni, w głąb których wcierany jest kurz. Korzystając z usług profesjonalnej firmy zamówisz pranie tapicerki meblowej, dywanów czy wykładzin, pozbywając się w ten sposób wszelkich zanieczyszczeń, kurzu i roztoczy z materiałów, z którymi masz styk na co dzień.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Aby umówić się na pranie tapicerki:
604 663 007
Razem ustalimy dogodny termin.