O ile wiele osób stara się dostatecznie często prać i wymieniać pościel, o tyle materac w tej kwestii bywa zaniedbywany. To poważny błąd, ponieważ niedostateczna higiena może zemścić się gorszą jakością snu. Wszystko za sprawą niebezpiecznych roztoczy oraz kurzu, które mogą namnażać się na nieczyszczonym materacu. Z tego artykułu dowiedz się, jak czystość materaca wpływa na jakość snu, a także co należy zrobić, aby zachować optymalny poziom snu i regeneracji. 

W jaki sposób czystość materaca wpływa na jakość snu?

Czysty i pachnący materac odznacza się wysokim poziomem higieny, dzięki czemu przyczynia się do głębszego i bardziej komfortowego snu oraz efektywnej regeneracji. Niedostateczna dbałość o czystość materaca sprawia, że zbiera się na nim kurz, a w kurzu bytują niebezpieczne roztocza. To pajęczaki, których obecność może prowadzić do rozwoju alergii na kurz. To jednak nie wszystko. Całkowicie normalnym procesem jest pocenie się w trakcie snu, a wilgoć przenika do materaca, co sprzyja rozwojowi niebezpiecznych drobnoustrojów. Ich obecność na pewno nie wpłynie korzystnie na poziom snu. Pojawią się problemy z zasypianiem, a ilość głębokiego snu drastycznie spadnie. Dość powszechnym problemem jest również katar i łzawienie oczu po przebudzeniu.

W jaki sposób należy dbać o materac?

Przynajmniej raz na kilka tygodni należy odkurzyć materac, a raz na 9-10 miesięcy także wyprać pokrowiec, w którym jest umieszczony. Do tego celu warto wykorzystać przede wszystkim hipoalergiczne i bezpieczne proszki lub płyny do prania i płukania. Istnieje również możliwość profesjonalnego prania materaca przy użyciu nowoczesnego sprzętu w postaci odkurzaczy piorących. Jest to jednak nieco trudniejsze i wymaga po pierwsze odpowiedniego sprzętu, a po drugie wiedzy. Nadmiar wilgoci nie jest bowiem wskazany. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem skorzystanie z usług doświadczonych firm czyszczących, które zajmą się praniem materaca. Materac można także od czasu do czasu wietrzyć.

Rodzaj materaca a kurz i roztocza 

Już przy zakupie materaca warto pamiętać o tym, że jego typ może mieć spory wpływ na ryzyko wystąpienia kurzu i roztoczy. Najbardziej narażone są materace sprężynowe, ponieważ posiadają one wolne przestrzenie, gdzie mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Jeśli chodzi o materace z wypełnieniem piankowym, tutaj ryzyko namnażania kurzu występuje głównie na powierzchni. Potencjalnym zagrożeniem jest również nadmiar wilgoci, który może spowodować nagromadzenie się niebezpiecznych drobnoustrojów w strukturze pianki. Dostępne są jednak specjalistyczne materace hipoalergiczne, które mają skutecznie zmniejszyć ryzyko takiego problemu. Zakup takiego materaca wiąże się jednak z większym wydatkiem. Biorąc jednak pod uwagę, że na szali znajduje się jakość snu, na materacu nie warto oszczędzać.

O czym jeszcze należy pamiętać w kontekście lepszej jakości snu?

Kondycja materaca jest powiązana z higieną całego pomieszczenia. Jeśli dopuścimy do tego, aby w sypialni nagromadził się kurz, będzie się on osadzał także na materacu. W takiej sytuacji regularne odkurzanie i czyszczenie materaca nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, aż do momentu, w którym nie usuniemy pośrednich czynników, czyli kurzu w sypialni. Z tego względu należy systematycznie sprzątać sypialnię i ścierać kurze nawet w najtrudniej dostępnych i nieoczywistych miejscach, jak chociażby oprawa górnego oświetlania, żaluzje czy góra szafy. 

Jeśli podłogę w sypialni wykańcza dywan lub wykładzina, bardzo istotne jest jej systematyczne odkurzanie i pranie. W ten sposób można pozbyć się drobnoustrojów obecnych w głębszych warstwach. To samo tyczy się mebli tapicerowanych. Z kwestii oczywistych należy pamiętać o dostatecznie częstym praniu i zmienianiu pościeli. W trosce o lepszą jakość powietrza w sypialni można zdecydować się na zakup oczyszczacza lub nawilżacza. Przynajmniej raz do roku warto także zatrudnić fachowca, który przeprowadzi profesjonalne pranie materaca, tapicerki meblowej w tym tapicerki kanap, dywanów oraz wykładzin.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Aby umówić się na pranie tapicerki:
604 663 007
Razem ustalimy dogodny termin.