Na rynku pojawia się coraz więcej specyfików, które w założeniu mają umożliwić pranie dywanów i wykładzin bez konieczności stosowania wody. Jednak to właśnie stwierdzenie „w założeniu” jest tutaj kluczowe. W rzeczywistości, skuteczne wypranie, usunięcie brudu i plam z dywanu jest zdecydowanie skuteczniejsze przy użyciu wody. Szczególnie, gdy zależy Ci na usunięciu nie tylko powierzchownej warstwy brudu, ale również zanieczyszczeń znajdujących się we wnętrzu dywanu.

Dlaczego pranie dywanów jest tak ważne?

Dywany pozwalają znacząco odmienić wnętrze każdego domu. Nadają eleganckiego stylu i sprawiają, że mieszkanie staje się bardziej przytulne. Jednak mają również doskonałą zdolność do „maskowania” brudu. Podczas codziennych porządków większość osób usuwa wyłącznie powierzchowny brud. Tymczasem liczne zanieczyszczenia przedostają się do głębszych warstw dywanu, gdzie następnie tygodniami zalegają, niezauważalne dla ludzkiego oka.

Wewnątrz dywanów i wykładzin systematycznie gromadzą się zabrudzenia i drobnoustroje, które mogą wykazywać szkodliwe działanie dla domowników. We wnętrzach dywanów znaleźć można nie tylko kurz, resztki pokarmu czy martwy naskórek i włosy, ale również liczne wydzieliny, szczególnie u osób posiadających zwierzęta i małe dzieci.

Takie środowisko stanowi idealne miejsce rozwoju dla roztoczy i innych bakterii. Aby możliwe było ograniczenie ich namnażania, konieczne jest odpowiednie podejście do kwestii wiązanych z prawidłowym czyszczeniem dywanów.

Domowe pranie dywanów – czy warto?

Niektóre osoby w poszukiwaniu oszczędności decydują się na samodzielne pranie dywanu. Jednak zwykle sprowadza się ono do mozolnego szorowania całości dywanu detergentem, zakupionym w drogerii. Choć w ogólnym odbiorze dywan po tak przeprowadzonym szorowaniu może się wydawać czysty, to w rzeczywistości dzieje się zupełnie odwrotnie. Cały brud zgromadzony na powierzchni dywanu rozpuszcza się, by następnie wraz z kolejnymi energicznymi ruchami, został wprowadzony w głębsze warstwy.

Równie problematyczne okazuje się również późniejsze wypłukanie i osuszenie dywanu. Tymczasem zalegająca wilgoć nie tylko pogorszy ogólną kondycję dywanu, ale dodatkowo stanie się idealnym środowiskiem dla rozwoju licznych mikroorganizmów.

Jak przeprowadzić pranie „na mokro”?

Podczas prania „na mokro” usuwamy również zanieczyszczenia stałe, takie jak kurz, piasek czy sierść i włosy. Dla lepszego efektu, przed praniem właściwym, można pokusić się o dokładne wytrzepanie dywanu.

Dla uzyskania najlepszych rezultatów należy dobrać odpowiednie detergenty dopasowane do runa i typu dywanu oraz zabrudzeń. Szorowanie w wielu kierunkach pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń skrywanych w głębokich warstwach dywanu. Z kolei pokrycie wodą runa dywanu sprawia, że brud i zanieczyszczenia są rozpuszczane i łatwiej usuwane z jego powierzchni. Kluczowe jest tutaj jednak użycie odkurzacza ekstrakcyjnego, który z dużą mocą odessie brud, roztocza i wilgoć z dywanu. Bez takiego urządzenia, w przypadku domowego prania dywanu, zabrudzenia zostaną wepchnięte w głąb włosia.

Po przeprowadzonym pełnym czyszczeniu dywanu można przystąpić do płukania i wyciągnięcia nadmiaru wilgoci. Ten krok jest bardzo ważny, ponieważ detergenty zalegające na włosiu zwiększają jego przyczepność, sprawiając, że dywan znacznie szybciej ulegnie ponownemu zabrudzeniu i jego powierzchnia może być szkodliwa dla ludzi - w szczególności dzieci - oraz zwierząt.

Co również należy tutaj zaznaczyć, niektóre dywany nie nadają się do prania na mokro, są to np. dywany w 100% wykonane z wiskozy czy sizalu, jednak dobry specjalista spyta Cię o skład dywanu i będzie potrafił go ustalić często jeszcze przed wizytą. Podczas rozmowy również doradzimy jak wyczyścić dywan, którego nie można prać na mokro.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Powierzając pranie dywanów profesjonalnej firmie można zyskać prawdziwie czysty dywan. Pranie dywanów składa się z licznych etapów, które wyłącznie odpowiednio przeprowadzone, pozwalają na skuteczne pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń.

Co więcej, specjalistyczne firmy piorące, dysponują odpowiednimi narzędziami i najlepszymi detergentami, które często nie są dostępne dla klientów indywidualnych. Samodzielne pranie dywanu może się okazać szczególnie problematyczne w przypadku większych rozmiarów. O ile z niewielkim dywanikiem nie będzie większego problemu, tak większe dywany mogą przysporzyć nam sporo pracy i późniejszych kłopotów.

Aby nie ryzykować trwałego uszkodzenia dywanu, poprzez stosowanie niewłaściwych środków i niewłaściwej techniki, warto skorzystać z pomocy specjalistów - profesjonalne pranie dywanów w Warszawie i okolicach.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Aby umówić się na pranie tapicerki:
604 663 007
Razem ustalimy dogodny termin.