Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czym czyścić dywan, aby zachować jego pierwotny wygląd i świeżość? Bez względu na to, czy mamy do czynienia z dywanem sztucznym, wełnianym, z krótkim czy z długim włosiem, właściwe czyszczenie jest kluczem do jego długowieczności. W tym wpisie podpowiemy, jak czyścić dywany w zależności od ich rodzaju i składu.

Jak czyścić dywan – podstawowe zasady

Bez względu na materiał, z jakiego wykonany jest dywan, warto pamiętać o podstawowych zasadach czyszczenia, które pomogą utrzymać dobry wygląd i świeżość. Pierwszym i niezbędnym krokiem, który zapewni czystość, jest regularne odkurzanie. W ten sposób usuniemy kurz i drobne okruchy np. z jedzenia i zapobiegniemy ich przedostawaniu się w głąb dywanu. Jeśli mamy możliwość wytrzepania dywanu, również możemy z niej skorzystać, jest to bardzo skuteczny sposób na poruszenie i odczepienie okruchów, brudu czy zanieczyszczeń od włókien dywanu. Po wytrzepaniu nawet odkurzanie będzie skuteczniejsze. Należy też pamiętać o szybkim usuwaniu plam, a w razie potrzeby – stosowaniu środków przeznaczonych wyłącznie do prania dywanów.

Jak czyścić dywan z długim włosiem?

Chcesz wiedzieć, jak czyścić dywan z długim włosiem? Są wygodne i miłe w dotyku, ale wymagają specjalnego traktowania. Należy je odkurzać regularnie, unikając jednocześnie zaciągania włókien np. do turboszczotki, żeby ich nie uszkodzić i nie wyrwać. Aby czyszczenie dywanu z długim włosiem było skuteczniejsze, odkurz go przynajmniej dwa razy, układając włosie najpierw na jednym, a potem na drugim boku. Ze względu na łatwość gromadzenia się brudu w takich dywanach, warto to robić nawet codzienne. Do usuwania plam używaj specjalistycznych środków przeznaczonych do tego typu dywanów. Pamiętaj, aby nie namaczać dywanu podczas prania oraz nie stosować środków takich jak płyn do naczyń czy Vanish do odplamiania ubrań. Ich usunięcie może być później bardzo kłopotliwe.

Dywan sztuczne – czyszczenie

Jak czyścić sztuczny dywan np. z polipropylenu czy z poliestru? Mimo że są wytrzymałe i odporne na plamy, również wymagają regularnego odkurzania. Do czyszczenia możemy używać uniwersalnych środków do dywanów, jednak zalecamy zawsze przetestować je na niewielkiej, mało widocznej powierzchni. Należy pamiętać, aby nie namaczać dywanu zbyt dużą ilością wody oraz nie suszyć go na pełnym słońcu – takie działania mogą bezpowrotnie zniszczyć materiał.

Wełniany dywan – jak czyścić?

Nie wiesz, jak czyścić dywan wełniany? Oprócz odkurzania czy trzepania dywan można prać przy użyciu specjalistycznych preparatów. Pamiętaj, aby nie przemoczyć dywanu wełnianego, bo możemy go bezpowrotnie zniszczyć. Przed zastosowaniem jakichkolwiek środków sprawdź dokładnie, czy nadają się do materiału, jakim jest wełna, najlepiej, aby miały certyfikat WoolSafe® Approved. Zbyt mocne i nieodpowiednie preparaty mogą zniszczyć strukturę dywanu.

Praktyczne porady: jak czyścić dywan w domu?

Dywan zazwyczaj jest mocno narażony na różnego typu zabrudzenia, szczególnie jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta. Co robić, gdy poplamimy dywan? Warto reagować od razu, aby uniknąć utrwalenia plam. Nie wiesz, co do czyszczenia dywanów sprawdzi się najlepiej? Oto kilka cennych wskazówek:

  1. Osuszanie ręcznikiem papierowym – to skuteczny i szybki sposób na zebranie resztek rozlanego płynu z dywanu. Pamiętaj jednak, aby nie wcierać zawartości, a jedynie zgarnąć lub pozwolić, aby ręcznik ją wchłonął, po zebraniu i wchłonięciu zewnętrznej cieczy, nowe czyste listki ręcznika papierowego możemy docisnąć ręką, a nawet na nich stanąć, aby wchłonięte przez materiał płyny mogły zostać zaciągnięte przez ręcznik;

  2. Czyszczenie za pomocą gotowych preparatów – potrzebujesz wyczyścić dywan? Użyj specjalistycznych środków przeznaczonych wyłącznie do czyszczenia dywanów lub łagodnego roztworu mydła. Sprawdzą się zwłaszcza pianki, których użycie nie wymaga stosowania wody, po czyszczeniu wystarczy zebrać i odkurzyć resztki preparatu;

  3. Usuwanie plam przy użyciu wilgotnej gąbki – chcesz usunąć plamę z dywanu? Wykorzystaj sprawdzony sposób – lekko zwilż gąbkę i potrzyj delikatnie zabrudzone miejsce. Ważne, aby robić to nie wychodząc poza zarys plamy, żeby jej dodatkowo nie rozmazać, następnie przyłóż w to miejsce ręcznik papierowy i dociśnij, aby odsączyć nadmiar wilgoci i resztki cieczy. Zabieg możesz powtórzyć kilkukrotnie, jednak uważaj, aby nadmiernie nie zmoczyć dywanu.

  4. Dokładnie odciąganie wilgoci – w tym celu użyj odkurzacza wodnego, nawet najprostszy model pomoże Ci usunąć nadmiar wody, a tym samym uniknąć zepsucia dywanu.

Jak NIE czyścić dywanu?

Niestety często zdarza się, że samodzielne próby czyszczenia dywanu kończą się niepowodzeniem. Chcesz wiedzieć, czego nie robić w czasie prania? Musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • nie przemaczaj dywanu, nie pierz go w całości i nie polewaj wodą;

  • nie używaj do prania płynu do naczyń, proszku do prania czy odplamiaczy do ubrań – są to środki, które bardzo silnie się pienią i powinno się je wypłukiwać w głębokiej wodzie lub za pomocą specjalistycznego sprzętu. Samodzielne usunięcie ich z dywanu jest później niemożliwe, resztki pozostają w strukturze włosia, sprawiając, że robi się twarde i szorstkie. W takiej sytuacji nawet profesjonaliści będą musieli włożyć sporo wysiłku, aby je wypłukać;

  • nie susz dywanu na pełnym słońcu ani bezpośrednio na ciepłym grzejniku.

Czy warto zlecić pranie dywanu profesjonalistom?

Samodzielne próby prania dywanu często bywają nieskuteczne. Nie tylko pozostają plamy, ale ciężko też przywrócić estetyczny wygląd i świeżość. Dlatego czyszczenie dywanu lepiej zlecić profesjonalnej firmie takiej jak ProPranie24. Specjalizujemy się w praniu tapicerek meblowych i samochodowych, materacy, dywanów i wykładzin. Stosujemy specjalistyczne środki czyszczące, które docierają w głąb materiału, likwidują siedliska bakterii i roztoczy kurzu. Nasza firma korzysta wyłącznie z ekologicznych środków czyszczących, które są bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych. Więcej szczegółów znajdziesz w zakładkach:

Sprawdź również nasze opinie w Google tutaj.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Aby umówić się na pranie tapicerki:
604 663 007
Razem ustalimy dogodny termin.