Pranie tapicerki meblowej jest kluczowe dla zachowania jej wyglądu i funkcjonalności. Regularna i prawidłowa pielęgnacja zapewni jej świeży wygląd i dłuższe użytkowanie. Dowiedz się, jak dbać o różne rodzaje tapicerki i jakie sekrety kryją profesjonalne techniki pielęgnacji. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Znaczenie pielęgnacji tapicerki meblowej

Prawidłowa pielęgnacja tapicerki meblowej gwarantuje nie tylko estetykę, ale również dłuższą żywotność mebli. Regularne czyszczenie pozwala usunąć głęboko osadzone plamy i zabrudzenia, przywracając meblom świeżość i efektowny wygląd. Dlatego jeśli naprawdę zależy Ci na zakupionych meblach, warto zadbać o nie w prawidłowy sposób od samego początku. Sposób pielęgnacji zależy od rodzaju materiału, z jakiego wykonane jest obicie. Może to być skóra, jedwab, welur lub tkaniny syntetyczne np. poliester. Warto również pamiętać, że środki do prania tapicerki meblowej muszą być dostosowane do rodzaju tkaniny. 

Tapicerka skórzana – czyszczenie

Skórzana tapicerka jest elegancka i efektowna, wymaga także specjalnej pielęgnacji. Podczas czyszczenia należy korzystać ze środków do prania tapicerki meblowej dedykowanych dla skóry, aby nie uszkodzić jej struktury. Czyszczenie mebli skórzanych polega głównie na usunięciu zanieczyszczeń na powierzchni skóry, zaschniętych zanieczyszczeń na jej załamaniach i łączeniach, plam z tłuszczu czy pozostałych zabrudzeń, które powstały na obiciu w wyniku użytkowania. Następnie stosuje się preparaty do zabezpieczania i impregnacji skóry, których głównym zadaniem jest jej odżywienie i uelastycznienie. Specjalistyczne środki chronią również przed promieniami UV, a tym samym przedłużają żywotność mebli. Zalecamy, aby tapicerką skórzaną zajęła się profesjonalna firma czyszcząca, która dysponuje szeroką gamą preparatów dedykowanych obiciom skórzanym.

Tapicerka z materiałów naturalnych – jak czyścić?

Tapicerka z materiałów naturalnych jest dosyć popularna i może występować w różnych wariantach. Bardzo często są to tkaniny takie jak jedwab, welur czy bawełna. Prawidłowe pranie wymaga użycia odpowiednich środków dedykowanych do naturalnych materiałów. Świetną metodą, która sprawdza się w przypadku świeżych plam, jest stosowanie ręcznika papierowego. Gdy tylko zauważymy, że coś się wylało np. na kanapę, należy przyłożyć w tym miejscu kilka listków ręcznika papierowego i mocno go docisnąć, a on zaciągnie ciecz z tapicerki i zmniejszy potencjalną plamę. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie, do momentu, aż ręcznik po użyciu będzie praktycznie suchy. Nie należy się bać, że wylany płyn bardziej wtłoczymy w wyniku nacisku, będzie wręcz odwrotnie – przyłożony papier wciągnie ciecz i dzięki temu nie przedostanie się ona w głębsze warstwy mebla. To najlepszy sposób, aby zapobiec wniknięciu zabrudzeń w głąb materiału. 

Na szczególną uwagę zasługuje tapicerka welurowa. Jest to materiał bardziej podatny na uszkodzenia, dlatego podczas własnoręcznego prania, koniecznie unikaj szorowania materiału. Może to doprowadzić do jego przetarcia i rozciągnięcia, a w konsekwencji do mało estetycznego wyglądu.

Czyszczenie można przeprowadzić z zastosowaniem pianki do prania tapicerki meblowej. Samodzielne pranie na sucho jest zdecydowanie mniej ryzykowne. Jeśli jednak decydujesz się na pranie na mokro, pamiętaj o dokładnym wypłukaniu tkaniny i odciągnięciu nadmiaru wilgoci za pomocą odkurzacza wodnego. Jest to bardzo istotne, ponieważ pozostałości środków czyszczących mogą doprowadzić do zesztywnienia materiału i trudności podczas układania włosia, co sprawia, że materiał wygląda nieschludnie, jakby miał mnóstwo smug i wciąż był brudny.

Pranie tapicerki meblowej z materiałów syntetycznych

W przypadku materiałów syntetycznych również sprawdza się metoda z odsączaniem cieczy przy użyciu papierowego ręcznika. Jeżeli zdecydujesz się na czyszczenie całego mebla, wybierz środki z aktywną pianą. Unikaj płynu do naczyń, proszków do prania czy odplamiaczy do ubrań – wypłukanie tych środków jest później niezwykle trudne. Nie zapomnij również o wypłukaniu detergentów i podobnie jak w przypadku tapicerek z materiałów naturalnych – odsączenia nadmiaru wilgoci. Dzięki temu w krótkim czasie przywrócisz świeży wygląd swoim meblom.

Podsumowanie

Regularne prace pielęgnacyjne to klucz do zachowania pięknego wyglądu i funkcjonalności mebli. Zastosuj środki ochronne oraz metody profilaktyczne, aby przedłużyć żywotność mebli. Stosuj środki dedykowane do prania tapicerek. Zależy Ci na dokładnym usunięciu zabrudzeń i odświeżeniu mieszkania? Sprawdź pranie tapicerki meblowej Warszawa wykonywane przez firmę ProPranie24! Dysponujemy profesjonalnym sprzętem oraz ekologicznymi środkami, dzięki czemu cała usługa przebiegnie szybko i sprawnie. Wykonamy dla Ciebie pranie na telefon Warszawa. Poznaj pełen zakres naszych usług!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Aby umówić się na pranie tapicerki:
604 663 007
Razem ustalimy dogodny termin.