Pranie tapicerki, podobnie jak pranie dywanów, jest czynnością, której nie powinno się pomijać jesienią czy zimą. W tym okresie może przynieść szczególne korzyści, zarówno dla estetyki wnętrz, jak i zdrowia domowników. Panuje powszechne przekonanie, że czyszczenie dywanów lub mebli tapicerowanych można wykonywać wyłącznie w ciepłych miesiącach. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego nie warto z niego rezygnować, niezależnie od pory roku. 

Pranie dywanów i tapicerki zimą – dlaczego warto?

Pranie dywanów i tapicerek meblowych zimą jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się alergenów i bakterii gromadzących się w meblach w ciągu całego roku. Regularne pranie tapicerki w tym okresie może znacząco poprawić jakość powietrza w naszych domach i mieszkaniach.

Wbrew powszechnym przekonaniom, pranie tapicerki zimą jest nie tylko możliwe, ale często bardziej efektywne niż latem. Wpływ na to ma kilka czynników:

  1. Odpowiednie odciąganie wody – należy pamiętać, że profesjonalna firma po praniu zostawi wilgotne, a nie przemoczone meble. Dzięki zastosowaniu profesjonalnego ekstraktora, znanego również pod nazwą odkurzacza ekstrakcyjnego lub po prostu odkurzacza piorącego, zdecydowana większość wody zostaje odciągnięta, a tapicerka pozostaje tylko lekko wilgotna – dzięki czemu suszenie nie trwa długo.

  2. Wilgotność powietrza – zimowe powietrze, chociaż wilgotność względną ma na wysokim poziomie, to wpuszczone do domu i ogrzane do temperatury pokojowej staje się suche, co sprzyja szybszemu wysychaniu tapicerki. Dzieje się tak dlatego, że wilgotność względna zależy również od temperatury. Zimne i wilgotne powietrze po ogrzaniu staje się ciepłe i suche. Jeśli zatem po wykonanym praniu, podczas chłodnych dni będziemy pamiętali o wymianie powietrza w pomieszczeniu, wilgotność utrzyma się na poziomie 15-20%. Dla porównania latem będzie to 50-90%, w zależności od pogody. Ponadto, kaloryfery i ogrzewanie redukują wilgoć, pamiętajmy więc, aby na czas schnięcia koniecznie je „podkręcić”.

  3. Ruch powietrza – kaloryfery, ogrzewanie podłogowe czy inne formy ogrzewania, jak i systemy wentylacyjne, zapewniają także lepszą cyrkulację powietrza, co przyspiesza proces suszenia – po praniu wskazane jest wietrzenie pomieszczenia przez 5-10 minut co ok. 4-5 godzin. Wymiana powietrza pomoże usunąć nadmiar wilgoci. Jeżeli w mieszkaniu znajduje się klimatyzacja, warto ją włączyć i ustawić temperaturę na poziomie 22-23 stopni Celsjusza. Urządzenia te doskonale usuwają wilgoć, osuszając powietrze i dodatkowo zapewniając jego cyrkulację w pomieszczeniu.

  4. Temperatura – temperatura podczas schnięcia, którą powinniśmy zapewnić, wynosi 20 stopni C, co jest łatwe do osiągnięcia w ogrzewanych pomieszczeniach.

Do wysuszenia mebli nie jest więc potrzebne słońce, ani wysoka temperatura na zewnątrz. Zimowe warunki i ogrzewane pomieszczenia są idealne do tego, by meble wyschły w krótkim czasie.

Pranie tapicerki zimą – praktyczne wskazówki

Pranie tapicerki i dywanów zimą warto zlecić profesjonalnej firmie czyszczącej. Dlaczego? Profesjonaliści są wyposażeni nie tylko w odpowiednie środki piorące, ale również specjalistyczny sprzęt, który pozwala na dokładne odsączenie wody i skrócenie procesu suszenia. Po praniu mebli należy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Wskazane jest również odkręcenie kaloryferów czy ogrzewania na maksymalną moc. Jeśli w mieszkaniu jest klimatyzacja, warto ją włączyć na czas suszenia, jednak zwykły wentylator czy jakiekolwiek źródło, powodujące dodatkowy ruch powietrza również zapewni lepszą cyrkulację. Nie jest to niezbędne, jednak dzięki temu meble wyschną szybciej. 

Zdecydowanie nie należy rezygnować z czyszczenia dywanów w zimie. Jest to okres, w którym więcej czasu spędzamy w domach, dlatego warto zadbać o czyste i świeże powietrze oraz estetyczny wygląd wnętrz.

Pranie dywanów i tapicerki zimą – podsumowanie

Nie należy bać się prania w czasie chłodniejszych dni! Pranie tapicerek i dywanów zimą to doskonały sposób na pozbycie się zanieczyszczeń i alergenów, a także na odświeżenie wyglądu naszych mebli. Dzięki regularnemu czyszczeniu możemy cieszyć się czystym i zdrowym wnętrzem przez cały rok. Nie musisz czekać na gorące i słoneczne dni, efektywne pranie można wykonać o dowolnej porze roku. Szukasz zaufanej firmy, która wykona pranie dywanów Warszawa i pranie kanapy Warszawa w zimie? Sprawdź ofertę ProPranie24, postaw na najwyższą jakość i indywidualne podejście do klienta. Oferujemy pranie dywanów, wykładzin, mebli,narożników, tapicerki samochodowej, a także pranie materacy Warszawa w domu klienta. Zadzwoń pod nr +48 604 663 007 i poznaj szczegóły naszych usług!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Aby umówić się na pranie tapicerki:
604 663 007
Razem ustalimy dogodny termin.