W branży tapicerskiej stosuje się wiele różnorodnych tkanin obiciowych, które różnią się między sobą konkretnymi właściwościami, a co za tym idzie, także zastosowaniem. Od rodzaju materiały zależeć będzie także sposób czyszczenia tapicerki. W naszym artykule pokrótce opisujemy najczęściej spotykane tkaniny obiciowe. 

Polipropylen

To jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych, które szerokie zastosowanie znajduje także w branży tapicerskiej. Odznacza się wysoką odpornością mechaniczną, dobrą wentylacją, a także zmniejszoną podatnością na chłonięcie zapachów. To sprawia, że obicia z polipropylenu są powszechnie stosowane we wszelkiego rodzaju meblach domowych i biurowych. Z polipropylenu równie często wykonuje się dywany i wykładziny. Śmiało możemy stwierdzić, że jest to najpopularniejszy materiał i natkniemy się na niego w każdym domu.

Welur

Welur posiada miękką i puszystą powierzchnię, która przypomina meszek. To właśnie dlatego przesunięcie ręką po welurze sprawia, że miejsce zmienia odcień. To skutek podniesienia lub wygładzenia krótkich włosków. Jest przyjemny w dotyku, bardzo wytrzymały, a zarazem odporny na rozciąganie. Ma jednak tendencje do chłonięcia zapachów. Welur najczęściej stosuje się  jako tkaninę obiciową w przypadku mebli do salonu: kanap, narożników, sof czy foteli.

Carabu

Carabu to materiał flokowany. To właśnie proces flokowania sprawia, że tkanina posiada charakterystyczną fakturę, która nadaje meblom ekskluzywnego wyglądu. To jeden z najbardziej wytrzymałych i trwałych materiałów. To główny powód, dla którego Carabu stosuje się w meblach, które mają znieść intensywne użytkowanie przez długi okres. 

Alcantara

Jest to syntetyczny materiał składający się z mikrowłókien na bazie poliestru i poliuretanu. Wygląd alcantary sprawia, że może być alternatywą dla skóry naturalnej. Jest miękka, wytrzymała i łatwa w utrzymaniu czystości, jednak do jej wyprania wymaga specjalistycznych środków i odpowiednich umiejętności. Przez wiele lat zachowuje wyrazisty odcień i nie ulega blaknięciu. Alcantara jest wykorzystywana zarówno do obić mebli wypoczynkowych, mebli biurowych, jak i jako tapicerka samochodowa.  

Altara

Altara jest używana jako zamiennik alcantary. Powierzchnia altary w dużej mierze przypomina nubuk. Delikatnie wyczuwalny meszek, podobnie jak ma to miejsce w przypadku weluru, daje efekt cieniowania. To materiał bardzo praktyczny, trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu jest powszechnie stosowany jako obicie mebli wypoczynkowych: narożników, kanap, sof, foteli, ale również jako tapicerka samochodowa. 

Żakard

Tkaniny żakardowe często słyną z fantazyjnych i kolorowych wzorów, dzięki czemu meble obite tą tkaniną ożywiają wnętrze. Gęsty splot sprawia, że materiał ten jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Tkanina może łączyć włókna naturalne i syntetyczne, celem uzyskania określonych właściwości. Żakard najczęściej możemy spotkać na meblach wypoczynkowych w salonie. 

Jedwab

Jedwab to tkanina bardzo wytrzymała, sprężysta i odporna na gniecenie. Jest delikatna i miękka w dotyku. Co ważne, jest to również materiał hipoalergiczny, który nie przyciąga roztoczy i bakterii. To wszystko sprawia, że jedwab zalicza się do grona ekskluzywnych materiałów obiciowych. Jest często wykorzystywany do obić ozdobnych krzeseł i foteli.

O czym warto pamiętać przy czyszczeniu tapicerki?

Właściwości tkaniny obiciowej w dużej mierze decydują o prawidłowej technice pielęgnacji. Niektóre materiały mogą być czyszczone na mokro, podczas gdy w przypadku innych rekomendowane jest wyłącznie czyszczenie na sucho lub z minimalną ilością wody. Warto więc zlecić pranie tapicerki meblowej profesjonalnej firmie czyszczącej.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Aby umówić się na pranie tapicerki:
604 663 007
Razem ustalimy dogodny termin.