Poznaliśmy już pierwszą część tkanin obiciowych, które wykorzystuje się do produkcji mebli. Zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi tkaninami obiciowymi, ich właściwościami, a także zastosowaniem.

Wełna

Najbardziej popularne wśród naturalnych włókien, mające wiele zastosowań i doceniane w wielu formach. Wełna jest chętnie wybierana ze względu na wyjątkową miękkość i przyjemność w dotyku. Jest dostępna w wielu różnych gatunkach, które decydują o finalnych właściwościach materiału. To dość trwały materiał, choć ustępuje welurowi czy Carabu. Jest od nich jednak łatwiejszy w pielęgnacji i utrzymaniu czystości. Co ciekawe, wełna znajduje również zastosowanie jako obicie tapicerki samochodowej.

Wiskoza

Wiskoza jest włóknem pochodzenia roślinnego. Powstaje na bazie surowców naturalnych, a mianowicie z pulpy drzew iglastych, z której otrzymywane są włókna celulozowe. Podczas gdy ubrania z wiskozy często są mocne i wytrzymałe, to z dywanami jest już gorzej. Runo dywanów wiskozowych nie może zostać zamoczone, a tym bardziej nie możemy go trzeć, gdy jest mokre lub wilgotne. Włosie wtedy się skleja, „kawali” i momentalnie niszczy. Niestety, jest to proces nieodwracalny. Dlatego bardzo ważne jest, żeby dywany z wiskozy nie były w miejscach narażonych na zaplamienie.

Len

Len to naturalny, przewiewny i wytrzymały materiał o właściwościach hipoalergicznych. Jest odporny na rozciąganie i przetarcia, choć przy bardzo intensywnej eksploatacji może dać za wygraną. Cechuje się gładką i miłą w dotyku powierzchnią. Ze względu na swoje właściwości, obicie z lnu jest chętnie wybierane przez osoby zmagające się z różnymi alergiami.

Sizal

Sizal to włókno pochodzenia naturalnego, pozyskiwane z liści agawy sizalowej. Uzyskany materiał odznacza się przede wszystkim wysoką wytrzymałością i odpornością na rozerwanie. W naturalnej formie ma kolor słomkowy, ale sizal można łatwo barwić na dowolne odcienie. W dotyku wyczuwa się charakterystyczną szorstkość, którą można poczuć w szczególności na dywanach wykonanych z sizalu. Nie wpływa ona jednak na komfort wypoczynku na meblach nim obitych. Można go prać na mokro, jednak niezbędny jest do tego specjalistyczny sprzęt i specjalistyczne środki, dodatkowo wymaga on szybkiego wysuszenia nieogrzanym powietrzem.

Skóra naturalna

Do produkcji obić meblarskich najczęściej wykorzystuje się skórę bydlęcą. Materiał jest poddawany garbowaniu, szpachlowaniu i szlifowaniu. Następnie z pomocą specjalnych matryc uzyskuje się jednolitą fakturę na całej powierzchni. Przy wykańczaniu skóra naturalna jest barwiona i impregnowana. Skóra naturalna to ekskluzywny materiał obiciowy, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Obija się nią często meble wypoczynkowe, ale i biurowe. W samochodach występuje jako luksusowa opcja dodatkowa przy wyborze obicia tapicerki. Skóry oczywiście nie pierzemy, a czyścimy, zabezpieczamy i impregnujemy za pomocą dedykowanych środków.


Zamów czyszczenie skórzanej tapicerki meblowej


Ekoskóra

Ekoskóra, czyli inaczej skaj, to tkanina poliestrowa, która ma przypominać naturalną skórę. Podobnie jak w przypadku skóry naturalnej – ekoskóry nie pierzemy, tylko ją czyścimy. Jest praktyczna, łatwa w utrzymaniu czystości oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ekoskóra źle znosi jednak bieg czasu, zwłaszcza materiały niższej jakości, które z czasem ulegają blaknięciu, pękaniu czy wykruszaniu. Materiał ten jest stosowany jako obicie mebli wypoczynkowych, mebli biurowych, a także znajduje zastosowanie przy produkcji tapicerki samochodowej.

O czym warto pamiętać przy czyszczeniu tapicerki?

Właściwości tkaniny obiciowej w dużej mierze decydują o prawidłowej technice pielęgnacji. Niektóre materiały mogą być czyszczone na mokro, podczas gdy w przypadku innych rekomendowane jest wyłącznie czyszczenie na sucho lub z minimalną ilością wody. Substancje wykorzystywane w procesie czyszczenia tapicerki również muszą być dostosowane do specyfiki materiału. W związku z tym, planując samodzielne czyszczenie tapicerki należy prawidłowo zidentyfikować materiał, a także poczytać o tym, jak powinna wyglądać jego pielęgnacja.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Aby umówić się na pranie tapicerki:
604 663 007
Razem ustalimy dogodny termin.