Jakościowy materac to podstawa komfortowego i zdrowego snu. Na to, czy materac jest wygodny, w dużej mierze wpływa jego wypełnienie. O ile dawniej standardem były materace sprężynowe, o tyle dziś coraz częściej stosuje się specjalne materace piankowe. W tym artykule napiszemy kilka słów o rodzajach wypełnień materacy, a także o prawidłowych technikach ich czyszczenia.

Popularne rodzaje wypełnienia stosowane w materacach

Tradycyjne materace posiadają wypełnienie sprężynowe. Dawniej były to materace typu bonell o elastyczności powierzchniowej, podczas gdy dziś w materacach częściej stosuje się sprężyny kieszeniowe, które wykazują się elastycznością punktową. W praktyce współczesne materace sprężynowe mają konstrukcję hybrydową i zawierają także wkład piankowy oraz inne rodzaje wkładów, które mają je utwardzić lub zmiękczyć. Tu ważna uwaga – materace dzielą się na różne twardości, a twardość materaca należy dobierać do wagi swojego ciała i swoich preferencji! 

Aktualnie coraz popularniejsze są materace piankowe, w których stosuje się wyłącznie wypełnienie z pianki. Przykładem jest pianka poliuretanowa. W praktyce, jeden materac potrafi zawierać nawet kilkanaście różnych wkładów. Pianki termoelastyczne są zdolne dopasowywać się do ciała także pod wpływem temperatury. Rodzajem materacy piankowych są materace lateksowe. Tutaj możemy wyróżnić lateks naturalny oraz lateks syntetyczny. Lepsze jakościowe, ale i droższe, są materace z lateksu naturalnego. W materacach często stosuje się także wkłady z maty kokosowej. Zwykle mają one na celu utwardzić lub wzmocnić dany materac. 

Na czym polega czyszczenie materaca?

Regularne czyszczenie materacy pozwala pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów i co za tym idzie, zadbać o lepszą higienę i komfort snu. Rodzi się jednak pytanie, jak dbać o materac? Ważne jest regularne odkurzanie materaca i usuwanie zabrudzeń stałych, dodatkowo regularnie odkurzając, usuniemy z niego część roztoczy. W przypadku plam czy innych wypadków można także zastosować domowe preparaty, takie jak woda z sodą oczyszczoną, szarym mydłem czy sokiem z cytryny. Większość materacy posiada pokrowce na zamek błyskawiczny, co może sugerować, że można je zdjąć i ponownie założyć. Jest to możliwe, jednak często ryzykowne, ponieważ wypełnienie materaca z czasem się odkształca i możliwe, że nie uda nam się ponownie naciągnąć pokrowca, zwłaszcza jeśli wypierzemy go w głębokiej wodzie lub podejmiemy próbę jego czyszczenia jakimiś detergentami.

Czy można wyprać wnętrze materaca?

No dobrze, a co z wnętrzem materaca, czyli jego wypełnieniem? Czy może być prane? Producenci często nie zalecają kontaktu z wodą, zarówno przy materacach piankowych, lateksowych, jak i sprężynowych. Czasem zdarzają się jednak sytuacje, w których plama przeszła całkowicie przez pokrowiec i ze względu na przykry zapach czy możliwość rozwinięcia się bakterii w jego wnętrzu jesteśmy zmuszeni podjąć próbę jego wyprania. Z odpowiednim sprzętem, który będzie w stanie na bieżąco i z dużą mocą odciągać wilgoć nie będzie to żaden problem, ponieważ wsad materaca nie pochłonie dużej ilości wody. Takim sprzętem dysponują jednak firmy czyszczące, które proponują klientom czyszczenie tapicerek meblowychpranie dywanów i wykładzin, a także czyszczenie materacy. W ten sposób można skutecznie pozbyć się drobnoustrojów z wnętrza materaca, a także wyeliminować przykre zapachy.

O częstsze czyszczenie materacy powinny się zatroszczyć zwłaszcza osoby zmagające się z alergią lub innymi dolegliwościami, w których kurz i roztocza nasilają objawy (np. astma). Regularne pranie pokrowca przynosi bardzo dobre rezultaty, ale równie ważne jest czyszczenie wypełnienia, które warto powierzyć specjalistom przynajmniej raz do roku. 

Rodzaj wypełnienia a pranie materaca – o czym należy pamiętać?

Aktualnie wypełnienia materacy bazują na wielu różnorodnych materiałach, a wypełnienie sprężynowe, piankowe czy lateksowe to tylko kategorie, w których pogrupowane są poszczególne materiały. Dlatego, przymierzając się do samodzielnego czyszczenia materaca, zawsze warto sprawdzić rodzaj wypełnienia oraz przeczytać zalecenia producenta, co do czyszczenia. Odkurzanie i pranie pokrowca jest bezpieczne i bezproblemowe. Jeśli chodzi o wypełnienie, tutaj potrzebna jest wiedza i umiejętności, a do tego oczywiście odpowiedni sprzęt. Dlatego najbardziej opłacalnym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług firm oferujących specjalistyczne czyszczenie materacy w Warszawie i okolicach.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Aby umówić się na pranie tapicerki:
604 663 007
Razem ustalimy dogodny termin.